Informace

Sledujte naše videa na YouTube

Přihlaste se k odběru nových videí, které pro vás pravidelně natáčíme

Důvody proč u nás nakupovat.

Tekuté engoby SE (1000 - 1150°C)

V této kategorii najdete nabídku keramických engob. Jedná se o barevné hliněné směsi (hlinky) určené k dekorování a základnímu barvení keramických výrobků. Engoby lze nanášet jak na vypálený střep, tak i na střep připravovaný k prvnímu výpalu – tzv. aplikace na syrový střep. Tyto hliněné tekuté směsi jsou často obohacené o vybrané sloučeniny (na...

Zobrazit více

V této kategorii najdete nabídku keramických engob. Jedná se o barevné hliněné směsi (hlinky) určené k dekorování a základnímu barvení keramických výrobků. Engoby lze nanášet jak na vypálený střep, tak i na střep připravovaný k prvnímu výpalu – tzv. aplikace na syrový střep. Tyto hliněné tekuté směsi jsou často obohacené o vybrané sloučeniny (např. železa, manganu, niklu, kobaltu, chromu aj.), které zajišťují různorodou barevnou škálu engob. Na rozdíl od glazur, jsou engoby i po vypálení porézní (s určitou propustností), nemají však takový lesk, jako glazury. Je však možné na ně snadno nanést transparentní glazuru (ideálně nástřikem) a dosáhnout tak lesklé povrchové úpravy. Naše vzorové výpalky na prodejně mají část povrchu samotné engoby, část s nástřikem transparentem přes engobu.

 

Práce s tekutými engobami Witgert


Hlavní předností engobování (technika známá již od středověku) je velmi snadné barvení střepu, aniž bychom kvůli potřebě vyprodukování určité barvy museli použít jinou, než zavedenou keramickou hmotu a postupy jejího zpracování. V tomto ohledu je použití engoby daleko jednodušší.
Engoby, jakožto ve vodě rozpustné keramické hmoty určené k barvení, lze jednoduše nanášet mnoha způsoby, ať už se jedná o máčení, tupování, malování, polévání, stříkání nebo jiné techniky. Doporučujeme nanášet engobu na střep v mokrém stavu, aby bylo přilnutí co nejlepší. Další možností je aplikace na tzv. „kožený“ střep. Po nánosu vytvoří engoba matný či částečně lesklý tenký povlak pokrývající střep, tento povlak by měl být pokud možno co nejtenčí. Oproti glazurám se nanáší slabá vrstva, jinak dochází k praskání engoby či jejímu odlupování.

 

Ukázka dekorace zvonečku technikou proškrabování engoby

 

Teplota výpalu engob se řídí informacemi na balení (informace od výrobce či prodejce). Engoby mají oproti glazurám zpravidla široké vypalovací rozmezí - často v rozsahu 1000 – 1250 °C.

Nabídka engob

V našem sortimentu najdete tekuté engoby Witgert , které jsou již naředěné v určitém barevném odstínu. Výhodou tekutých engob je možnost okamžitého použití, naopak práškové engoby si můžete ředit, případně i míchat dle potřeby. Keramické engoby Witgert jsou vyrobeny ze stejného základního jílu jako keramické hlíny Witgert, které také dodáváme. Tím pádem jsou s nimi 100% kompatibilní a odpadá tak nutnost vzorování a testování vhodné kombinace hlíny a engoby.
Tekuté engoby prodáváme v baleních po 1 kg za mimořádně výhodné ceny. 
Vybírat můžete nejen z velkého množství barevných typů a odstínů, ale nabízíme také základní sady engob sestavené na míru vašim požadavkům.

Upozornění

Ideální pro výsledný efekt při aplikaci engoby je použít stejnou či podobnou hliněnou hmotu střepu, na kterou se engoba nanáší. Díky tomu zajistíte nejen barevnou stálost ale i kvalitu krytí. Pokud používáte keramické hmoty Witgert, které dodáváme, engoby Witgert pak budou ideální volbou. 
Obrázky barevných vzorků engob v naší nabídce se mohou lišit od výsledného vzhledu. Je to dáno nejen již zmíněnými vlastnostmi a způsobem aplikace, ale k částečnému zkreslení může dojít také při zobrazení nabídky na různých monitorech nebo tiskem. Proto pokud si nejste jisti přesností svého výběru, rádi s vámi jednotlivé vzorky prokonzultujeme a pomůžeme vybrat požadovaný barevný odstín engoby. Případně si na prodejně v Ústí nad Labem můžete prohlédnout skutečné vypálené vzorky.
Neváhejte nás kdykoliv kontaktovat!Výrobek dekorovaný pomocí engob

Zobrazit méně


Rychlá navigace - filtrace


Zobrazují se 1 – 12 z 12 položek
Zobrazují se 1 – 12 z 12 položek