Informace

Sledujte naše videa na YouTube

Přihlaste se k odběru nových videí, které pro vás pravidelně natáčíme

Důvody proč u nás nakupovat.

Sádrové formy

V této kategorii najdete nabídku sádrových forem na litou keramiku. Jedná se o formy ze speciální modelářské sádry, které se používají k opakované tvorbě stejných odlitků z hlíny. Výhodou sádrových forem na keramiku není pouze unifikovaný výsledek (tvarová/proporční  stejnost), ale především úspora času při tvorbě velkého množství střepu. Díky s...

Zobrazit více

V této kategorii najdete nabídku sádrových forem na litou keramiku. Jedná se o formy ze speciální modelářské sádry, které se používají k opakované tvorbě stejných odlitků z hlíny. Výhodou sádrových forem na keramiku není pouze unifikovaný výsledek (tvarová/proporční  stejnost), ale především úspora času při tvorbě velkého množství střepu. Díky sádrovým formám na litou keramiku lze vytvářet velmi rychle i střepy složitějších tvarů a různorodých velikostí.

Sortiment sádrových forem vlastní výroby

Samozřejmě existují sádrové formy pro tváření keramiky a porcelánu nejen způsobem lití, ale i lisováním, vtlačováním a formováním. V našem e-shopu se však orientujeme převážně na sádrové formy pro odlévání keramické hmoty. Sádrové formy pro litou keramiku si vyrábíme sami v našem ateliéru již od roku 1998. Při návrhu dostatečně dimenzujeme stěny provozních forem k zajištění jejich dlouhodobé životnosti. Postupně rozšiřujeme nabídku sádrových forem pro odlévanou keramiku a při větších odběrech jsme schopni zajistit i formy na míru, které logicky nenajdete v naší běžné nabídce. V případě vašeho zájmu o sádrové formy, které nejsou aktuálně v naší nabídce, nás neváhejte kontaktovat.

Sádrové formy na keramiku - výroba a prodej, ukázka expedice.

Použití sádrových forem na litou keramiku

Většinou se sádrové formy na litou keramiku používají ve velkovýrobě a profesionálních keramických dílnách, které vyrábí sortiment každodenní potřeby nebo dekorativní keramické potřeby. Sádrové formy na keramiku slouží pro lití keramické hmoty, tzv. licí hmoty (někdy také licí břečky), kdy se díky nasákavosti sádrové hmoty odsaje z  okraje budoucího odlitku vlhkost, čímž vzniká výrobek v podobě střepu.

Konkrétní doporučení a tipy

V první řadě je třeba formu řádně „zagumovat“ neboli zajistit proti otevření. Pro tento účel se nejčastěji používají silné gumy nebo kurty. Pro tento účel nabízíme speciální stahovací gumy ve dvou velikostech. Stažení sádrové formy zabere méně času, než odstraňování nepovedeného střepu z dané formy či při vylití hmoty přímo na pracovním stole. Před prací licí hmotu řádně rozmíchejte, dokud nebude hustota stejnoměrná.  Ideální je použít pro tento účel metlu připevněnou na vrtačku s regulací otáček. Míchání musí probíhat při nízkých otáčkách, jinak je zde riziko „našlehání“ materiálu, vzduchové bublinky ve hmotě pak budou dělat potíže při práci. Správnému rozmíchání licí hmoty věnujte potřebný čas a pečlivost.

 

Sádrové formy na litou keramiku - ukázka odlitku hrnečku.

 

Po dostatečném zajištění proti otevření/protečení se celá sádrová forma vyplní licí hmotou na 20 - 30 minut, přičemž se vytvoří kýžený keramický „film“ a následně se přebytek břečky slije zpátky. Licí hmotu do sádrové formy dolívejte do té doby, dokud bude její hladina klesat.
Sádrovou formu na litou keramiku je třeba po vylití a zaschnutí hmoty nechat odkapat dnem vzhůru. Přičemž po odkapání se sádrová forma obrací zpět a nechá se zaschnout. Doba zaschnutí se do značné míry odvíjí od nasákavosti formy. Svou roli v rámci doby, po kterou má hmota v sádrové formě zůstat, hraje druh modelářské sádry, suchost formy, její dimenze, velikost či struktura a kvalita samotné licí hmoty. Dá se říci, že pro malé sádrové formy na keramiku stačí 15-30 minut, u větších a složitějších forem je to někdy i 60 minut. Platí, že čím více je sádrová forma starší či vlhčí, tím se čas prodlužuje. Zmíněné časy jsou ovlivněné také požadavkem na tloušťku střepu. Někdo preferuje slabý střep, někdo zase masivnější.

Ke konci schnutí se opatrně začistí vrchní část tzv. naléváku, ideálně plastovým odlévacím nožem. Kovové nástroje mechanicky poškozují sádrovou formu.  Poté se odlitek opatrně vyklopí.  Po zavadnutí do podoby tzv. koženého střepu se odlitek pomocí vhodných nástrojů začišťuje.
Sádrová forma na keramiku je připravena k novému použití poté, co ji opravdu důkladně očistíte. Obvykle forma zvládne několik odlitků, dokud se nenasytí vlhkostí. Pak je nutné ji nechat uschnout. Čištění je důležité i s ohledem na používání licích hmot různých barev. Většinou se červené licí hmoty nedají kombinovat se světlými, protože pak špiní. Proto se pro odlévání nejčastěji používají světlé licí hmoty.

Ukázka začišťování odlitky ze sádrové formy.

Široký výběr sádrových forem pro keramiky

  • sádrové formy na litou keramiku ve formě zvířat,
  • sádrové formy na litou keramiku ve formě zvonků,
  • sádrové formy na litou keramiku ve formě hrnků, hrnečků,
  • sádrové formy na litou keramiku ve formě váz,
  • sádrové formy na litou keramiku ve formě květináčů,
  • sádrové formy na litou keramiku ve formě talířů (možné použít i na vytlačování),
  • sádrové formy na litou keramiku ve formě misek (možné použít i na vytlačování),
  • sádrové formy na litou keramiku ve formě džbánů.


Pozor: nezapomeňte, že dobrý výsledek a snadnou práci, při využití sádrových forem na keramiku, dosáhnete především tehdy, pokud bude kvalitně připravena vaše licí hmota. Menším zákazníkům se spotřebou hmoty do cca. 300 kg doporučujeme použít pro tento účel již ztekucenou hmotu. Sami licí hmotu ztekucujeme, je tak vždy čerstvá a připravená k okamžité práci. Dodáváme ji balenou v 10 litrových kbelících po 15 kg. Větším odběratelům dodáváme licí hmotu v suchém stavu k vlastní přípravě. 

Zobrazit méně


na stránku
Zobrazují se 1 – 12 z 30 položek
Zobrazují se 1 – 12 z 30 položek